Zdrowie

Kilka słów o stomatologii i wizytach u dentysty

Stomatologia jest definiowana mianem dentystyki – jednakże te drugie określenie pojawia się w praktyce o wiele rzadziej aniżeli pierwsze. W każdym lub razie stomatologia jest jednym z wielu działów medycyny. Przedmiot jej zamiłowania stanowią choroby zębów oraz dziąseł. Wbrew pozorom, nie jest to pod żadnym pozorem nowa gałąź medycyny – objawienia archeologiczne argumentują bowiem tego, iż zęby kurowano ludziom już przed kilkoma tysiącami lat.

W zakresie stomatologii można wyszczególnić wiele specjalności. Wśród nich znajdują się m. in. odontologia zachowawcza z endodoncją, protetyka stomatologiczna lub chirurgia stomatologiczna. Z kolei doktor specjalizujący się w prezentowanej tutaj dyscyplinie medycyny jest nazywany zazwyczaj stomatologiem bądź też dentystą, choć najbardziej właściwe są wyznaczenia lekarz dentysta oraz lekarz stomatolog. Tak samo jak ma to miejsce w przypadku wielu innych doktorów fachowców, tak oraz tutaj jest wymagane zdobycie słusznego wykształcenia, doświadczenia oraz uprawnień – tak działa stomatolog.

Gwarantują to szkolące lekarzy akademie lecznicze, których na terenie Polski znajduje się parę. Każdy, kto chce się edukować w którejś z tych placówek musi zdać stosowny egzamin. Studia lecznicze uważane są za ciężkie i wymagające od słuchaczy znacznego zaangażowania, a także gigantycznych nakładów pracy. Wizytacja w gabinecie stomatologicznym prędzej lub później nie ominie nikogo. Dosyć alarmującym faktem jest to, że do stomatologów trafiają coraz młodsi pacjenci. Wizyty u stomatologów nie należą do rozkosznych – m. in. z tego względu ludzie z nimi zwlekają aż do ostatniej chwili. Myśl choćby o borowaniu jest nadzwyczaj zniechęcająca.

Poza tym przy tej sposobności wypada koniecznie nadmienić o jeszcze jednej ważnej kwestii, a mianowicie o czynniku finansowym. W Polsce na wizyty w gabinetach zawodowców funkcjonujących przy publicznych przychodniach trzeba niestety niezwykle długo wyczekiwać. Pacjenci także nieraz narzekają na zaniżony poziom świadczonych w nim usług. Inna sprawa, że nie wszelkie zabiegi są ogarnięte refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia.