Zdrowie

Zatroszcz się o zęby – higiena oraz kontrola uzębienia u stomatologa

Reguły prawidłowej higieny jamy ustnej są znane poniekąd wszystkim, bo wpajane są już od najmłodszych lat. Koncerny fabrykujące pasty do mycia zębów i inne gadżety do higieny jamy ustnej prześcigają się w tworzeniu kampanii promocyjnych nie jedynie swoich produktów jednak także zasad dotyczących zdrowia zębów. Stomatologia jest dziedziną medycyny, w której pojawiają się jakiekolwiek odkrycia czy nowatorskie rozwiązania oraz każde z nich jest niezwłoczne przekazywane społeczeństwu. I w teorii jest wszystko zrozumiałe, każdy wie co robić ażeby uniknąć próchnicy.

Niemniej jednak w rzeczywistości popełniamy obfitość grzechów, które doprowadzają do problemów z zębami. Choć rozumie się samo przez się, że zęby należy myć po posiłku, wiele osób przyznaje się do tego, że myje zęby zaraz po przebudzeniu, w czasie porannej toalety. Jednak już po zjedzeniu śniadania tej czynności nie wykonują, pomimo że czyszczenie zębów ma na celu między innymi oczywiście usunięcie resztek jedzenia z jamy ustnej. Kolejnym problemem jest podjadanie pomiędzy posiłkami i picie słodzonych napojów. Cukier jest najogromniejszym sprzymierzeńcem próchnicy i osoby, jakie miewają ubytki w szeregu przypadków przyznają się właśnie do tego, że ubóstwiają słodycze.

Dentyści zalecają żeby, kiedy nie ma dyspozycji umycia zębów po posiłku, choćby przepłukać je płynem do jamy ustnej lub ewentualnie żuć gumę bez dodatku cukru. Higiena jamy ustnej jest niesłychanie ważna, nie wyłącznie ze względu na walory estetyczne ładnego i rześkiego oddechu lecz również z uwagi na zdrowie całego organizmu.

Jak najbardziej podstawą dobrej higieny jest szczotkowanie zębów, najprzyzwoiciej po dowolnym posiłku, jednak chociaż dwa razy dziennie, co potwierdza dentysta Słupsk. Z czego nieodzowne jest mysie zębów wieczorem, przed snem. Mimo to stomatologia zaleca także zastosowanie innych metod popierających czystość w ustach. To na przykład nici zębowe, jakie wykorzystuje się po szczotkowaniu oraz jakie świetnie usuwają resztki pokarmu spomiędzy zębów. Rozumie się samo przez się bo, że zalegające pozostałości pożywienia ulegają rozkładowi, co z kolei prowadzi do przykrego zapachu bądź też innych problemów.